AIRPAX 3 POLE 14.6 AMP BREAKER 480 VAC 219-3-2600-537 HH83XB537-B 16.8 MAX AMPS

AIRPAX 3 POLE 14.6 AMP BREAKER 480 VAC 219-3-2600-537 HH83XB537-B 16.8 MAX AMPS
$65.50 (USD)
Shipping: US $12.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
AIRPAX
SPECIAL PURPOSE BREAKER
**GREAT CONDITION, WITH 30 DAY WARRANTY!**
SEE PICTURES FOR DETAILS!
3 POLE // 14.6 AMP // 480
VAC
MFG P/N:
219-3-2600-537 // HH83XB537-B
MJ-4944
STK#:
BAP-16
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | AIRPAX |
| Model | HH83XB537-B |
| Condition | Used |
| Type | Supplementary Protector |
| Application | Control Equipment Panels |
| Current Rating | 14.6 - 16.8 A |
| Maximum Amperage | 16.8 A |
| Current Type | AC |
| Number of Poles | 3 |
| Voltage | 480 V |









