(1) SQUARE D I-LINE CIRCUIT BREAKER FH16020C SINGLE POLE 20 AMP 277 VAC

(1) SQUARE D I-LINE CIRCUIT BREAKER FH16020C SINGLE POLE 20 AMP 277 VAC
$39.99 (USD)
Shipping: US $11.00 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
I-LINE CIRCUIT BREAKER
**NEW SURPLUS FROM UNUSED PANEL, WARRANTY INCLUDED!**
**SEE PICTURES FOR DETAILS!**
--20 AMP // 277 VAC // 1 POLE--
MODEL:
FH16020C
STK: SQD-316
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | FH16020C |
| Condition | New |
| Mounting Style | I-Line |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 20 A |
| Voltage | 277 V |
| Current Rating | 20A |
| Number of Poles | 1 |
| Application | Industrial |






