CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH LN360600A 600 AMP 600 VAC 3-POLE *WARRANTY*

CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH LN360600A 600 AMP 600 VAC 3-POLE *WARRANTY*
$284.99 (USD)
Shipping: US $26.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
MOLDED CASE SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--600 AMP // 600 VAC // 3 POLE--
MODEL: LN360600A
STK: CHB-39
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | LN360600A |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 600 A |
| Color | Black |
| Current Rating | 501-600 A |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Number of Ports | 6 |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |









