800 AMP CUTLER HAMMER BREAKER MS360800A 600V W/ 120 VAC SHUNT TRIP **WARRANTY!**

800 AMP CUTLER HAMMER BREAKER MS360800A 600V W/ 120 VAC SHUNT TRIP **WARRANTY!**
$724.99 (USD)
Shipping: US $45.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CIRCUIT BREAKER
**GREAT SHAPE WITH 2 WAY MOUNTING BOLTS!**
--800 AMP // 600 VAC // 3 POLE--
*WITH 120 VAC SHUNT TRIP*
MODEL:
MS360800A
STK: CHB-24
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | CUTLER HAMMER |
| Model | MS360800A |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 800 A |
| Number of Positions | 2 |
| Current Rating | 800 a |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Type | Main Breaker |
| Current Type | AC/DC |
| Voltage | 551-600 V |
| Country of Origin | United States |






