CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH NS36120YA 1200 AMP 600 VAC 3-POLE NS-Y

CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH NS36120YA 1200 AMP 600 VAC 3-POLE NS-Y
$764.99 (USD)
Shipping: US $46.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
NS-Y CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED!**
--1200 AMP // 600 VAC // 3 POLE--
WITH TRIPLE LAYER LUG SET
MODEL
# NS36120YA
STK: CHB-48
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | NS36120YA |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 1200 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 1200 A |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Main Breaker |
| Current Type | AC |
| Break Time | Instantaneous |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Country of Origin | United States |










