CUTLER-HAMMER BREAKER LS360500A 500A 600VAC 250VDC **WARRANTY INCLUDED**

CUTLER-HAMMER BREAKER LS360500A 500A 600VAC 250VDC **WARRANTY INCLUDED**
$514.99 (USD)
Shipping: US $29.50 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED!**
--500A // 600 VAC // 250 VDC--
P/N:
LS360500A
STK #
BCH-33
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | 360500A, LS360500A |
| Condition | Used |
| Number of Positions | 2 |
| Color | Black |
| Current Rating | 500 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |





