SQUARE-D BREAKER MHL3650032DC1625 500A 600VDC W/ AUXILIARY SWITCH & UVR & LUGS

SQUARE-D BREAKER MHL3650032DC1625 500A 600VDC W/ AUXILIARY SWITCH & UVR & LUGS
$414.99 (USD)
Shipping: US $35.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE-D
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED!**
**TOP AND BOTTOM SETS OF LUGS INCLUDED**
--500 AMP /// 3 POLE /// 600 VDC--
W/ UVR & AUXILIARY SWITCH
CAT#: MHL3650035DC1625
STK # BSD-41
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | SQUARE-D |
| Model | MHL3650032DC1625, MHL36500 |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | DC |
| Control Style | Switch |
| Maximum Amperage | 500 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 500 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-POLE |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Interior |
| Country of Origin | United States |








