SQUARE D BREAKER PAF361600DC1286 1600A 600VDC W/ AUX SWITCH AND SHUNT TRIP

SQUARE D BREAKER PAF361600DC1286 1600A 600VDC W/ AUX SWITCH AND SHUNT TRIP
$399.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
DC CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED!**
--600VDC // 1600 AMP // 3-POLE--
W/ SHUNT TRIP & AUXILIARY SWITCH
CAT#:
PAF361600DC1286
STK #
BSD-66
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | PAF361600DC1286, PAF361600 |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 1600 A |
| Current Rating | 1600 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | DC |
| Type | Main Breaker |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 551-600 V |
| Features | SHUNT TRIP, AUXILIARY SWITCH |
| Number of Poles | 3 |
| Country of Origin | United States |











