GE MOLDED CASE SWITCH TKMA3Y1200 1200 AMP 600 VAC W/ SHUNT TRIP & AUX SWITCH

GE MOLDED CASE SWITCH TKMA3Y1200 1200 AMP 600 VAC W/ SHUNT TRIP & AUX SWITCH
$814.99 (USD)
Shipping: US $48.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
MOLDED CASE SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED!**
--600 VAC // 3-POLE // 1200 AMPS--
W/ AUXILIARY SWITCH & SHUNT TRIP
MODEL:
TKMA3Y1200
STK:
BGE-19
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | TKMA3Y1200 |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 1200 A |
| Color | Black |
| Current Rating | 1200 A |
| Number of Phases | 3 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Country of Origin | United States |









