SQUARE D LOW VOLTAGE CIRCUIT BREAKER DS-206S 800 AMP FRAME 300 AMP TRIP 635V MAX

SQUARE D LOW VOLTAGE CIRCUIT BREAKER DS-206S 800 AMP FRAME 300 AMP TRIP 635V MAX
$684.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
LOW VOLTAGE CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
--800 AMP FRAME // 300 AMP TRIP // 245/508/635 VOLT--
W/ AMPTECTOR II
CAT#
DS-206S
STK#
BSD-185
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | DS-206S |
| Condition | Used |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 800 A |
| Current Rating | 300 A |
| Number of Phases | 3 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Break Time | Instantaneous |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Country of Origin | United States |






