WESTINGHOUSE PB 2500 AMP FRAME CIRCUIT BREAKER PB32500F 3 POLE PB32500F 600 VAC

WESTINGHOUSE PB 2500 AMP FRAME CIRCUIT BREAKER PB32500F 3 POLE PB32500F 600 VAC
$2,550 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
WESTINGHOUSE
CIRCUIT BREAKER
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
SEE PICTURES!
--480 / 600 VAC // 1400 AMP TRIP // 2500 AMP FRAME // 3 POLE // 60 HZ--
TYPE:
PB32500F
STK#:
BCH-233
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | WESTINGHOUSE |
| Model | PB32500F |
| Condition | Used |
| Current Rating | 1400 A |
| Maximum Amperage | 2500 A FRAME |
| Current Type | AC |
| Number of Poles | 3 |
| Voltage Rating (AC) | 480 / 600 VAC |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Positions | 2 |
| Operation Method | On/Off |
| Application | Branch Circuit, Charging/Power, Commercial, Control Equipment Panels, Conveyance Lines, Data Centers, Electrical Wiring |
| Voltage | 120 V |
| Country of Origin | United States |











