CUTLER HAMMER NEMA SIZE 4 CONTACTOR W201K4CF 135 AMP 600 VAC 100 HP 3-PHASE

CUTLER HAMMER NEMA SIZE 4 CONTACTOR W201K4CF 135 AMP 600 VAC 100 HP 3-PHASE
$799 (USD)
Shipping: US $20.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
NEMA CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION**
**
30 DAY WARRANTY INCLUDED, SEE PICTURES**
--135 AMP // 3-POLE // 600 VAC--
--NEMA SIZE 4--
MODEL: W201K4CF
STK: CCH-216
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | W201K4CF |
| Condition | Used |
| Type | NEMA Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 135 A |
| Horsepower | 100 hp |
| NEMA Size | Size 4 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 135 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |








