SQUARE D CIRCUIT BREAKER NXP361200GMT 1200 AMP 600 VAC 3-POLE W/ ARP100 PLUG

No longer available
SQUARE D CIRCUIT BREAKER NXP361200GMT 1200 AMP 600 VAC 3-POLE W/ ARP100 PLUG
$2,150 (USD)
Shipping: US $65.00 USPS Priority Mail Medium Flat Rate Box®.
Description
SQUARE D
CIRCUIT BREAKER
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
**MISSING LUG SCREWS, SEE PICTURES!**
--1200 AMP
// 600
VAC // 3-POLE
--
W/ ARP100 PLUG
CAT# NXP361200GMT
STK # BSD-471
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | NXP361200GMT |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Maximum Amperage | 1200 A |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 600 V |
| Current Rating | 1200 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |












