CARLING SWITCH EA1-B2-26-630-12A-CC 30 AMP 120/240 VAC 37.5 TRIP AMP 1-POLE

No longer available
CARLING SWITCH EA1-B2-26-630-12A-CC 30 AMP 120/240 VAC 37.5 TRIP AMP 1-POLE
$13.50 (USD)
Shipping: US $9.50 USPS Priority Mail Medium Flat Rate Box®.
Description
CARLING SWITCH
CIRCUIT BREAKER
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--37.5 AMP TRIP // 120/240
VAC /// 1-POLE
--
CAT#
EA1-B2-26-630-12A-CC
STK # BMI-42
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Carling Switch |
| Model | EA1-B2-26-630-12A-CC |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 37.5 A |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 240 V |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Outlets | 1 |
| Country of Origin | Mexico |





