EATON CIRCUIT BREAKER NGS312033E 1200 AMP 600 VAC 3-POLE NGS-50K

EATON CIRCUIT BREAKER NGS312033E 1200 AMP 600 VAC 3-POLE NGS-50K
$6,999.95 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--1200 AMP // 600 VOLT // 3-POLE--
PART #: NGS312033E
STK #
BCH-294
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | NGS312033E |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 1200 A |
| Number of Positions | 2 |
| Current Rating | 1200 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Electrical Connection | Box Lugs |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Main Breaker |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 600 V |
| Number of Poles | 3 |






