SQUARE D TYPE 1 CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE MA1000S W/ MAL369002203 900 AMP

SQUARE D TYPE 1 CIRCUIT BREAKER ENCLOSURE MA1000S W/ MAL369002203 900 AMP
$3,499.99 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
ENCLOSED CIRCUIT BREAKER / DISCONNECT
**NEW IN BOX, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--900 AMP // 3-PHASE // 600 VOLT // TYPE 1 ENCLOSURE--
CAT# MA1000S W/ MAL369002203
STK # SP-87
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | MA1000S |
| Condition | New |
| Current Type | AC |
| Type | Main Breaker |
| Maximum Amperage | 1000 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 900 A |
| Number of Phases | 3 |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Wall |
| Country of Origin | United States |










