MERLIN GERIN INTERPACT MOLDED CASE SWITCH INS400 400 AMP 750 VOLT 3-POLE

MERLIN GERIN INTERPACT MOLDED CASE SWITCH INS400 400 AMP 750 VOLT 3-POLE
$84.95 (USD)
Shipping: US $24.95 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
MERLIN GERIN
INTERPACT CIRCUIT BREAKER
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--400 AMP // 750 VAC // 3-POLE--
CAT# INS400
STK # BSD-517
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Merlin Gerin |
| Model | INS400 |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 400 A |
| Voltage | 701-750 V |
| Number of Phases | 1 |
| Current Rating | 400 A |
| Application | Industrial |






