MERLIN GERIN COMPACT MOLDED CASE SWITCH NSJ400 400 AMP 690 VOLT 3-POLE

MERLIN GERIN COMPACT MOLDED CASE SWITCH NSJ400 400 AMP 690 VOLT 3-POLE
$399.95 (USD)
Shipping: US $24.95 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
MERLIN GERIN
COMPACT CIRCUIT BREAKER
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--400 AMP // 690 VAC // 3-POLE--
CAT# NSJ400
STK # BSD-520
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Merlin Gerin |
| Model | NSJ400 |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 400 A |
| Voltage | 690 V |
| Number of Phases | 1 |
| Current Rating | 400 A |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | China |







