SQUARE D POWERPACT CIRCUIT BREAKER JJL36250 250 AMP 600 VOLT 3-POLE

SQUARE D POWERPACT CIRCUIT BREAKER JJL36250 250 AMP 600 VOLT 3-POLE
$849.99 (USD)
Shipping: US $16.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
POWER PACT CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 VAC // 250 AMP // 3-POLE--
CAT# JJL36250
STK # BSD-529
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | JJL36250 |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 250 A |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 201-250 A |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Voltage | 551-600 V |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Mexico |






