WESTINGHOUSE MOLDED CASE SWITCH LC3600WK 600 AMP 3-POLE 600 VAC

WESTINGHOUSE MOLDED CASE SWITCH LC3600WK 600 AMP 3-POLE 600 VAC
$274.99 (USD)
Shipping: US $28.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
WESTINGHOUSE
MOLDED CASE SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--600 AMP // 600 VOLT // 3-POLE--
PART #: LC3600WK
STK #
BCH-317
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Westinghouse |
| Model | LC3600WK |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 600 A |
| Number of Positions | 2 |
| Current Rating | 600 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Main Breaker |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Country of Origin | United States |






