ABB MOLDED CASE SWITCH SACE S3 S3H 225 AMP 3-POLE 480 VOLT *WARRANTY*

ABB MOLDED CASE SWITCH SACE S3 S3H 225 AMP 3-POLE 480 VOLT *WARRANTY*
$64.99 (USD)
Shipping: US $16.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
MOLDED CASE SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--480 VAC // 225 AMP // 3-POLE--
W/ AUXILIARY SWITCH // BELL ALARM
CAT# S3H
STK # BAB-105
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | SACE S3 |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Maximum Amperage | 225 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 225 A |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | MOLDED CASE SWITCH |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 480 V |
| Application | Industrial |









