CUTLER HAMMER CIRCUIT BREAKER LD3600F 600 AMP 600 VAC 3-POLE *WARRANTY*

CUTLER HAMMER CIRCUIT BREAKER LD3600F 600 AMP 600 VAC 3-POLE *WARRANTY*
$1,649.99 (USD)
Shipping: US $24.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 VAC // 600 AMP // 3-POLE--
W/ SHUNT TRIP
CAT# LD3600F
STK # BCH-323
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | LD3600F |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Maximum Amperage | 600 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 600 A |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Main Breaker |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 600 V |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |









