CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH LD3600WK 600 AMP 3-POLE 600 VAC 3-PHASE

CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH LD3600WK 600 AMP 3-POLE 600 VAC 3-PHASE
$1,149.95 (USD)
Shipping: US $26.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
MOLDED CASE SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 AMP // 600 VAC // 3-PHASE // 3-POLE
--
CAT# LD3600WK
STK # BCH-102
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | LD3600WK |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 600 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 600 A |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |





