GE SPECTRA CIRCUIT BREAKER SEHA36AT0150 150 AMP 600 VAC 3-POLE W/ AUX. SWITCH

GE SPECTRA CIRCUIT BREAKER SEHA36AT0150 150 AMP 600 VAC 3-POLE W/ AUX. SWITCH
$424.99 (USD)
Shipping: US $18.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
SPECTRA RMS CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--150 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
CAT#:
SEHA36AT0150
STK#:
BGE-150
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | SPECTRA |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 150 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 101-150 A |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Circuit Breaker |
| Break Time | Instantaneous |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | China |










