NEW SURPLUS SQUARE D I-LINE CIRCUIT BREAKER FA36060 60 AMP 600 VOLT 3-POLE

NEW SURPLUS SQUARE D I-LINE CIRCUIT BREAKER FA36060 60 AMP 600 VOLT 3-POLE
$324.99 (USD)
Shipping: US $26.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
I-LINE CIRCUIT BREAKER
**NEW SURPLUS, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--60 AMP // 600 VAC // 3-POLE
--
PART#:
FA36060
STK#:
BSD-552
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | FA |
| Condition | New |
| Mounting Style | I-Line |
| Number of Gangs | 3 |
| Number of Throws | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Maximum Amperage | 60 A |
| Current Rating | 51-60 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Application | Commercial, Industrial |
| Country of Origin | United States |







