SQUARE D POWERPACT I-LINE CIRCUIT BREAKER BDA34100Y 480/277V 100A 3-POLE

SQUARE D POWERPACT I-LINE CIRCUIT BREAKER BDA34100Y 480/277V 100A 3-POLE
$342.50 (USD)
Shipping: US $26.50 UPS Ground Saver.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
I-LINE POWERPACT CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--100 AMP // 480/277 VAC // 3-POLE
--
PART#:
BDA34100Y
STK#:
BSD-557
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | POWERPACT |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 3 |
| Mounting Style | I-Line |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Number of Positions | 3 |
| Maximum Amperage | 100 A |
| Current Rating | 100 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Circuit Breaker |
| Control Style | Switch |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Commercial, Industrial |
| Country of Origin | United States |






