SQUARE D I-LINE CIRCUIT BREAKER KA26125AB 125 AMP 600 VAC 2-POLE

SQUARE D I-LINE CIRCUIT BREAKER KA26125AB 125 AMP 600 VAC 2-POLE
$374.99 (USD)
Shipping: US $24.99 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
I-LINE CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--125 AMP // 600 VAC // 2-POLE
--
PART#:
KA26125AB
STK#:
BSD-569
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | POWERPACT |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 3 |
| Mounting Style | I-Line |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 125 A |
| Color | Black |
| Current Rating | 151-200 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Electrical Connection | I-Line Connection Line |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Circuit Breaker |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Contact Configuration | Double Pole Single Throw (DPST) |
| Number of Ports | 3 |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Application | Commercial, Industrial |





