GE DUAL SPECTRA FUSIBLE PANEL SWITCH ADS36060HD 60 AMP 600 VOLT 50 HP

GE DUAL SPECTRA FUSIBLE PANEL SWITCH ADS36060HD 60 AMP 600 VOLT 50 HP
$124.95 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
DUAL FUSIBLE PANEL SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES! BUY WITH CONFIDENCE**
--60 AMP // 3-POLE // 600 VOLT--
CAT#:
ADS36060HD
STK#: SDGE-44
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | ADS36060HD |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Panel |
| Current Type | AC |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 60 A |
| Voltage | 600 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 60 A |
| Number of Poles | 3 |










