NIB SQUARE D POWERPACT I-LINE CIRCUIT BREAKER BGA36060 60 AMP 3-POLE 600 VAC

NIB SQUARE D POWERPACT I-LINE CIRCUIT BREAKER BGA36060 60 AMP 3-POLE 600 VAC
$424.99 (USD)
Shipping: US $19.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
POWERPACT I-LINE CIRCUIT BREAKER
**NEW SURPLUS, IN OPEN BOX, COMES WITH WARRANTY!**
**GREAT CONDITION, SEE PICTURES!**
--60 AMP // 600 VOLT // 3-POLE
--
PART#:
BGA36060
STK#:
BSD-584
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | POWERPACT |
| Condition | New |
| Number of Gangs | 6 |
| Mounting Style | I-Line |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 60 A |
| Color | Black |
| Current Rating | 60 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Electrical Connection | Screw Terminal |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Type | Circuit Breaker |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Number of Ports | 2 |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 2 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |




