ABB CIRCUIT BREAKER SACE S3 S3H 225 AMP 480 VAC 3-POLE **WARRANTY INCLUDED**

ABB CIRCUIT BREAKER SACE S3 S3H 225 AMP 480 VAC 3-POLE **WARRANTY INCLUDED**
$164.99 (USD)
Shipping: US $18.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--480 VAC // 225 AMP // 3-POLE-
-
CAT#:
SACE S3 // S3H
STK#:
BAB-128
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | S3H, SACE S3 |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 225 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 225 A |
| Material | Plastic |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Switch |
| Number of Ports | 3 |
| Voltage | 480 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |









