ABB CONTACTOR A185-30 250 AMP 600 VOLT 3-POLE 150 HP COIL: 120V

ABB CONTACTOR A185-30 250 AMP 600 VOLT 3-POLE 150 HP COIL: 120V
$167.50 (USD)
Shipping: US $28.00 USPS Priority Mail Medium Flat Rate Box®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
CONTACTOR
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--250 AMP // 600 VAC // 3-POLE
--
--COIL: 120V--
CAT# A185-30
STK # CAB-123
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | A185-30 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 275 A |
| Horsepower | 150 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 250 A |
| Number of Poles | 3-Pole |








