SQUARE D HEAVY DUTY SAFETY SWITCH H362 600 VOLT 60 AMP TYPE 1 ENCLOSURE

SQUARE D HEAVY DUTY SAFETY SWITCH H362 600 VOLT 60 AMP TYPE 1 ENCLOSURE
$145.95 (USD)
Shipping: US $49.95 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
HEAVY DUTY SAFETY SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES! BUY WITH CONFIDENCE**
--60 AMP // 3-POLE // 600 VOLT--
CAT#:
H362
STK#: SDSQ-123
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | H362 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Panel |
| Current Type | AC |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 60 A |
| Voltage | 600 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 100 A |
| Number of Poles | 3 |
| Country of Origin | United States |






