400 AMP CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH 600 VAC 3 POLE MODEL: LS36040YE

400 AMP CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH 600 VAC 3 POLE MODEL: LS36040YE
$199.95 (USD)
Shipping: US $28.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER MOLDED CASE SWITCH
**GOOD USED SHAPE WITH BOTTOM LUGS & GUARD!**
**MINOR FLAWS ONLY. WARRANTY INCLUDED**
--400 AMP // 600 VAC // 3 POLE--
MODEL: LS36040YE
STK: MEC-514
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL
SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL
ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | CUTLER HAMMER |
| Model | LS36040YE |
| Condition | Used |
| Nominal Current Rating | 400 A |
| Actual Current Rating | 400 |
| Actual Voltage Rating (AC) | 600 |
| Current Rating | 400A |
| Number of Poles | 3 |
| Voltage Rating | 600V |
| Country of Origin | United States |







