SQUARE D DC BREAKER KHL3622522DC2315 225 AMP 600 VDC W/ UVR TRIP & AUX SWITCH

SQUARE D DC BREAKER KHL3622522DC2315 225 AMP 600 VDC W/ UVR TRIP & AUX SWITCH
$214.99 (USD)
Shipping: US $18.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
DC CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED!**
--225 AMP // 600 VDC // 3-POLE--
W/ UNDERVOLTAGE TRIP & AUXILIARY SWITCH
CAT#
KHL3622522DC2315
STK:
BSD-111
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | KHL3622522DC2315, KHL36225 |
| Condition | Used |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 225 A |
| Number of Positions | 2 |
| Color | Black |
| Current Rating | 225 A |
| Number of Phases | 3 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | DC |
| Break Time | Instantaneous |
| Number of Ports | 3 |
| Contact Configuration | Triple Pole Single Throw (3PST) |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |








