ABB CIRCUIT BREAKER SACE S6 S6H 600 AMP 3-POLE 600 VOLT W/ AUX SWITCH

ABB CIRCUIT BREAKER SACE S6 S6H 600 AMP 3-POLE 600 VOLT W/ AUX SWITCH
$224.99 (USD)
Shipping: US $24.99 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--3-POLE // 600 AMP // 600 VOLT--
CAT# S6H
STK#: BAB-126
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | S6H |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 800 A |
| Current Rating | 501-600 A |
| Number of Phases | 3 |
| Material | ABS/Plastic |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Switch |
| Number of Ports | 3 |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Electrical Wiring, Industrial |










