NEW SURPLUS SQUARE D I-LINE POWERPACT CIRCUIT BREAKER BGA160203 20A 277V 1-POLE

NEW SURPLUS SQUARE D I-LINE POWERPACT CIRCUIT BREAKER BGA160203 20A 277V 1-POLE
$224.99 (USD)
Shipping: US $19.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
I-LINE POWERPACT CIRCUIT BREAKER
**NEW SURPLUS, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--20 AMP // 277 VAC // 1-POLE
--
PART#:
BGA160203
STK#:
BSD-554
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | POWERPACT |
| Condition | New |
| Number of Gangs | 3 |
| Mounting Style | I-Line |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Number of Positions | 3 |
| Maximum Amperage | 20 A |
| Current Rating | 16-30 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Contact Configuration | Single Pole Single Throw (SPST) |
| Voltage | 251-300 V |
| Number of Poles | 1 |
| Application | Commercial, Industrial |






