MERLIN GERIN COMPACT CIRCUIT BREAKER NSJ600L 240/600 AMP 600 VOLT 3-POLE 3-PHASE

MERLIN GERIN COMPACT CIRCUIT BREAKER NSJ600L 240/600 AMP 600 VOLT 3-POLE 3-PHASE
$227.50 (USD)
Shipping: US $26.00 USPS Priority Mail Medium Flat Rate Box®.
or
Call (260) 387-7910
Description
MERLIN GERIN
COMPACT CIRCUIT BREAKER
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--240/600 AMP
// 600
VAC // 3-POLE
--
CAT# NSJ600L
STK # BSD-463
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Merlin Gerin |
| Model | NSJ600L |
| Condition | Used |
| Operation Method | 240/600 A |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Maximum Amperage | 600 A |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 600 V |
| Current Rating | 240/600 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | China |









