CONTROLLED POWER COMPANY UPS SYSTEM MD6000 1 PH 240 / 208 VAC 22 / 25 AMPS

CONTROLLED POWER COMPANY UPS SYSTEM MD6000 1 PH 240 / 208 VAC 22 / 25 AMPS
$2,800 (USD)
or
Call (260) 387-7910
Description
CONTROLLED POWER COMPANY
UPS CABINET
6.0 KVA
AC INPUT:
120/208/240 VAC @ 55/31.7/27.5 AMPS
AC OUTPUT:
120/208/240 VAC @ 50/28.8/25 AMPS
MODEL#
MD6000
SERIAL#
MD-01703
**COMES WITH BATTERY CABINET, BUT CANNOT GUARANTEEĀ THEIR FUNCTIONALITY**
REMOVED FROM FACILITY IN WORKING CONDITION
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | CONTROLLED POWER COMPANY |
| Model | MD6000 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Stand Alone |
| Nominal Voltage Rating (DC) | 96 V |
| Output Voltage Rating (AC) | 120/240 V |
| Type | Offline/Standby UPS |
| Nominal Current Rating | 6.0 kVA |
| Nominal Voltage Rating (AC) | 120/240 V |
| Color | Black |
| Backup Time | 11 - 27 MIN |
| Installation Area | Indoor |
| Country of Origin | United States |






